Z histórie schodíšť
Schodište ako jeden z najstarších architektonických prvkov
Je veľmi ťažké povedať, od kedy datovať vznik schodíšť ako takých. Schodištia sú jedným z najstarších stavebných prvkov architektúry vôbec. Laicky povedané, veľmi skoro potom ako človek začal vytvárať svoje prvé obydlia začal aj prekonávať výškové rozdiely v prírode a tak vznikali prvé schody a schodíky za použitia ľahko dostupných materiálov. So schodišťami sa stretávame už od začiatku ľudskej kultúry.
Zmena vzhľadu a významu schodíšť
Schodištia, objavujúce sa vo všetkých rôznych architektonických obdobiach, mali vzhľad zhodný s rysmi jednotlivých slohov, ale aj dobovým technickým vývojom.
Dôležitým faktorom vplývajúcim na vzhľad schodíšť ako aj ostatných prvkov stavieb je vývoj v oblasti estetiky. Tak ako sa menia ľudské myšlienky a priority, tak sa mení aj architektúra v ktorej sa ľudia pohybujú a ktorú dennodenne využívajú.
Ďalším činiteľom je technologický pokrok. Od neho je závislý napríklad výber materiálov, ktoré je možné využiť. Vďaka vedeckotechnickej revolúcii a neustálemu objavovaniu nových technológií je dnes možné v stavebníctve použiť aj napríklad tenké, ale predsa pevné sklá a podobne.
V období primitívnych náboženstiev existovali cesty a cestičky k oltárom postavených na vyvýšených miestach, potom človek začal stavať chrámy a cesty nahradili schody, ktoré mali človeka pokorne priblížiť k Bohu.
Na vyvýšených miestach sedávali aj panovníci a ľudia akýmsi spôsobom nadradený. Vo význame schodíšť teda môžeme nájsť aj význam spoločenský. Schody v súkromných budovách často dokonca naznačovali postavenie a bohatstvo majiteľov domu.
Poňatie schodišťa, ako hlavne funkčného prvku v budovách prichádza až v dvadsiatom storočí. Aj v tejto ére však schodište môže byť niečím dominantným a významným. Nemusí ísť len o funkčnosť a pohodlnosť, ktorým sa od doby funkcionalizmu venuje hodne pozornosti.
Jedinečnosť, klady a zápory z hľadiska použitých materiálov
Existuje mnoho materiálov, z ktorých si môžeme vyberať a ktoré viac či menej ovplyvňujú výsledný tvar schodišťa. Každý z nich má svoje prednosti, ako aj nedostatky. Môžeme použiť kameň, betón, drevo, kov, sklo, rôzne ich kombinácie a množstvo typov povrchovej úpravy.
Kamenné schody
Kameň je prírodný, dosť odolný materiál, dostupný takmer všade na svete. Bol a stále je pomerne drahým materiálom a to hlavne vzhľadom na náročnosť jeho získavania a spracovávania. Historicky sa s kamennými schodmi stretávame najčastejšie u palácov, súkromných rezidencií a verejných budov. Kameň nám ponúka širokú paletu farieb a štruktúr.
Tehlové schody
Boli a sú používané viac menej len pre schodištia vonkajšie, alebo do vínnych pivníc. Jedná sa o najstarší spôsob riešenia vonkajších schodíšť. V Anglicku majú tehlové schody, ale aj múriky svoju dlhoročnú tradíciu.