drevo

Drevo – organický materiál rastlinného pôvodu, patrí medzi najstaršie stavebné materiály vôbec. Má výborné mechanické a estetické vlastnosti. Používa sa v mnohých odvetviach a má obnoviteľný charakter. Drevo je anizotropný materiál, čo znamená, že v rôznych smeroch má rôzne vlastnosti. Väčšina fyzikálnych a mechanických vlastností sa v závislosti na smere k vláknam líši. Je to hygroskopický materiál. Má tendenciu uchovávať svoju vlhkosť v rovnovážnej polohe a tá je závislá na vlastnostiach okolia. Zmenou vlhkosti dochádza aj k rozmerovým zmenám.

Dub

Existuje asi 300 až 600 druhov. U nás sa vyskytuje Dub letný a Dub zimný. Najviac rastie v severnej Amerike a východnej Ázii menej v Európe. Opadavý, veľmi pomaly rastúci, až 40m vysoký strom.Drevo je tvrdé, veľmi pevné, húževnaté, pružné a trvanlivé, s otvorenými pórmi a výraznejšou textúrou. Jadrové drevo je šedo hnedé, monotónne sfarbené a ročné kruhy sú dobre viditeľné.Túto drevinu používame pri väčšine schodíšť. Dub je oroti Buku rozmerovo stálejšia drevina pri rozdieloch vlhkosti v lete a zime v interiéry. Nová technológia nám umožňuje drevo upravovať kartáčovaním. Z dreva sa odstránia mákšie časti materiálu, nadobudne 3D efekt, nádherne sa vykreslí textúra, stupne sa stávajú úplne protišmykové, príjemné na dotyk. Vzhľad si môžete pozrieť nžšie na druhej fotke, je prelakovaný PUR lakom

 

Buk

Existuje asi 10 druhov a najrozšírenejším je Buk lesný. Vyskytuje sa v celej Európe. Je to opadavý, listnatý, až 40m vysoký strom s kmeňom o priemere i cez 1m. Kôru má hladkú striebristo šedú. Drevo je pleťovo ružovej až ružovkasto hnedej farby, pomerne tvrdé a ťažké, s uzavretými pórmi a jemnejšou textúrou.