Drevo

Drevo

Drevo – organický materiál rastlinného pôvodu, patrí medzi najstaršie stavebné materiály vôbec. Má výborné mechanické a estetické vlastnosti. Používa sa v mnohých odvetviach a má obnoviteľný charakter. Drevo je anizotropný materiál, čo znamená, že v rôznych smeroch má rôzne vlastnosti. Väčšina fyzikálnych a mechanických vlastností sa v závislosti na smere k vláknam líši. Je to hygroskopický materiál. Má tendenciu uchovávať svoju vlhkosť v rovnovážnej polohe a tá je závislá na vlastnostiach okolia. Zmenou vlhkosti dochádza aj k rozmerovým zmenám.

Dub

Existuje asi 300 až 600 druhov. U nás sa vyskytuje Dub letný a Dub zimný. Najviac rastie v severnej Amerike a východnej Ázii menej v Európe. Opadavý, veľmi pomaly rastúci, až 40m vysoký strom. Môžu sa údajne dožiť veku až 1500 rokov. Drevo je tvrdé, veľmi pevné, húževnaté, pružné a trvanlivé, s otvorenými pórmi a výraznejšou textúrou. Jadrové drevo je šedo hnedé, monotónne sfarbené a ročné kruhy sú dobre viditeľné.

Buk

Existuje asi 10 druhov a najrozšírenejším je Buk lesný. Vyskytuje sa v celej Európe. Je to opadavý, listnatý, až 40m vysoký strom s kmeňom o priemere i cez 1m. Kôru má hladkú striebristo šedú. Drevo je pleťovo ružovej až ružovkasto hnedej farby, pomerne tvrdé a ťažké, s uzavretými pórmi a jemnejšou textúrou.